خانه / پاسخ به شبهات / گسترش کائنات در قرآن

گسترش کائنات در قرآن

گسترش کائنات در قرآن

 

وَ السَّمَاءَ بَنَيْنَاهَا بِأَيْدٍ وَ إِنَّا لَمُوسِعُونَ‌ (۴۷)

و آسمان را به قدرت خود برافراشتيم ، و بى‏گمان ، ما [ آسمان ] گستريم .

﴿الذاريات‏، ۴۷﴾

 

اين آيه يكي ديگر از موارد اعجاز علمي قرآن است.

سیاه چاله

 

“و آسمان را قدرت برافراشیتم و هر آینه ما گسترش دهنده ایم” (سوره الذاریات – آیه ۴۷)

ما آسمان ها را با قدرت خود بر افراشتیم و آن را وسعت می دهیم.(سوره یوسف آیه ی ۵۴ ) 

گسترش جهان:
در سال ۱۹۲۹ میلادی«ادوین هابل»ملاحظه کرد که کهکشان های دور دست به سرعت از کره زمین دور می شوند. این موضوع را به دانشمندان دیگر اطلاع داد. دیگران هم فاصله کهکشان های دوردست را از کره زمین اندازه گرفتند و ملاحظه کردند که درحال دور شدن از منظومه ما هستند. علاوه برآن دیدند که فاصله ستارگان دوردست از هم دیگر در حال ازدیاد است.به زودی همه قبول کردند که جهان در حال توسعه و باز شدن است.

 

کهکشانها و جهان همواره در حال بزرگ شدن و وسعت پیدا کردن می باشد، این مطلب هم در اوایل قرن۲۰ به اثبات رسید.

این تئوری و ایده که جهان دارای ابتدا بوده و بدون هیچ وقفه ای در حال بزرگ شدن می باشد در اوایل قرن ۲۰ توسط دانشمند و فیزک دان روسی اَلِکساندر فِریدمَن و محقق بلژیکی گیورگ الِمِتر به صورت یک نظریه بیان شد و در سال ۱۹۲۹ با تحقیقات ستاره شناس آمریکایی اِدوین هابل به صورت رسمی به ثبت رسید. این ستاره شناس با مشاهده مستمر کهکشانها توسط تلسکوپ بسیار قوی، به این مطلب پی برد که ستاره ها و کهکشانها همواره از هم دور و از یکدیگر فاصله می گیرند، اگر در نظر بگیرم که کهکشانها از یکدیگر به طور دائم در حال فاصله گرفتن می باشند پس جهان که از همین کهکشانها تشکیل شده مرتب در حال بزرگ شدن می باشد.

 

قرآن کریم در هزار ۱۴۰۰ سال پیش به گسترش کائنات اشاره کرد

وَالسَّمَاء بَنَیْنَاهَا بِأَیْدٍ وَإِنَّالَمُوسِعُونَ ﴿۴۷﴾

و ما آسمان را با قدرت خود بر افراشتیم و آن را همچنان گسترش می دهیم.

سوره الذاریات آیه ی ۴۷

نکته ی دیگر قابل تامل ، در کلمه ی لَمُوسِعُونَ است که لَ در عربی به معنای مستقبل است و منظور این است که در آینده نیز این عمل ادامه خواهد داشت.

که دانشمندان به تازه گی به این نکته رسیده اند.

 

سرعت گسترش جهان

 

یکی ازمهمترین آثار انفجار بزرگ(بر فرض صحت)، سرعت فوق العاده ی گسترش کیهانی است که پس از این انفجار پدید آمد، » پل دیویس «دانشمند معروف بریطانیایی در این زمینه می گوید: «محاسبات نشان داده است که سرعت گسترش جهان در مسیر بسیار پیچیده ای (۱۸۰۰ کیلومتر در ثانیه) پیش می رود، اگر جهان اندکی کمتر از سرعت کنونی گسترش پیدا می کرد، بخاطر نیروی جاذبه دچار فرو پاشی داخلی می شد، و اگر این سرعت اندکی از سرعت کنونی بیشتر بود، شیرازه ی جهان از هم گسیخته می شد و متلاشی می گشت، و اگر سرعت انفجار از سرعت کنونی اش به اندازه ی یک میلیارد میلیاردم تفاوت داشت، همین برای ایجاد خلل در تعادلِ لازم کافی بود؛ بنابراین انفجار بزرگ یک انفجار عادی نبوده، بلکه از تمام جهات یک عملیات کاملاً حساب شده و بسیار منظم بوده است .

از این همه شواهد و دانسته های علمی چه نتیجه ای می گیریم؟
“پُل دیویس” (۲) نتیجه حتمی این دلایل جدل ناپذیر را چنین شرح می دهد: «بسیار سخت است انکار کنیم که نیرویی عاقل و هوشمند، بر اساس محاسبات بسیار دقیق و حساس، این جهان را بوجود آورده است…تغییرات عددی بسیار حساس و دقیق که در معادلات اساسی جهان وجود دارد، دلیلی بسیار قوی بر طراحی چار چوب این جهان است.
اسیتفن هاوکینگ» (Stephen Hawking) فیزیکدان مشهور بریتانیایی(۳) در کتابی تحت عنوان: تاریخ مختصر زمان (A Brief History Of Time) در باره ی دقت شگفت آور سرعت گسترش جهان، در ثانیه نخستِ انفجار بزرگ میگوید: «سرعت گسترش جهان، سرعتی بسیار حساس ودقیق است، تا آنجا که اگر این سرعت در ثانیه اول انفجار، کمتر از یک ملیون× میلیاردم سرعت آن بود، جهان قبل از اینکه به وضعیت کنونی برسد، از هم می پاشید». اینست اندازه ی دقت شگفت آوری که درتنظیم این انفجاروطراحی سرعت آن بکار رفته است.
نتیجه قطعی که دانشمند ستاره شناس آمریکایی (جورج کرنشتاین) در کتاب خود تحت عنوان: جهان همبسته (Symbiotic Universe) به آن می رسد این است:

هر اندازه که دلایل دقیقتر می شود، همواره با همان حقیقت مواجه می شویم، و آن اینست که: نیرویی هوشمندِ مافوق طبیعی؛ در پیدایش جهان دست داشته است

 

قَالَتْ رُسُلُهُمْ أَ فِي اللَّهِ شَکٌّ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ يَدْعُوکُمْ لِيَغْفِرَ لَکُمْ مِنْ ذُنُوبِکُمْ وَ يُؤَخِّرَکُمْ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى قَالُوا إِنْ أَنْتُمْ إِلاَّ بَشَرٌ مِثْلُنَا تُرِيدُونَ أَنْ تَصُدُّونَا عَمَّا کَانَ يَعْبُدُ آبَاؤُنَا فَأْتُونَا بِسُلْطَانٍ مُبِينٍ‌ (۱۰)

پيامبرانشان گفتند : « مگر در باره خدا پديد آورنده آسمانها و زمين ترديدى هست ؟ او شما را دعوت مى‏كند تا پاره‏اى از گناهانتان را بر شما ببخشايد و تا زمان معينى شما را مهلت دهد . » گفتند : « شما جز بشرى مانند ما نيستيد . مى‏خواهيد ما را از آنچه پدرانمان مى‏پرستيدند باز داريد . پس براى ما حجتى آشكار بياوريد . »

﴿إبراهيم‏، ۱۰﴾

سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَ فِي أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَ وَ لَمْ يَکْفِ بِرَبِّکَ أَنَّهُ عَلَى کُلِّ شَيْ‌ءٍ شَهِيدٌ (۵۳)

به زودى نشانه‏هاى خود را در افقها [ى گوناگون] و در دلهايشان بديشان خواهيم نمود ، تا برايشان روشن گردد كه او خود حقّ است . آيا كافى نيست كه پروردگارت خود شاهد هر چيزى است ؟

﴿فصلت‏، ۵۳﴾

 

پی نو شتها:
(۱) از آنجهت به این اتم سوپ گفته شده که مانند سوپ حاوی تمامی مواد تشکیل دهنده ی جهان بوده است. (مترجم)
(۲) مراجعه کنید به کتابی از ایشان تحت عنوان: (Paul Davies- (God and New Physics یعنی خدا و فیزیک جدید. (مترجم)
(۳) این فیزیکدان مشهور کاملاً فلج است، تا آنجا که قادر به تکلم نیست، و افکار خود را از طریق کامپیوتر به دیگران منتقل می کند. (مترجم)
(۴) صفر مطلق برابر باصفر درجه ی کلوین یا ۲۷۳ درجه سانتیگراد زیر صفراست. (مترجم)

درباره ی سید رضا طباطبایی قم

به نام خدا اینجانب سید رضا طباطبایی قم متولد تهران 1349 در طول حدود 45 سال عمری که از خدا گرفته ام ، دنبال شناخت خدا هستم . با توجه به حساسیتی که در اعتقادات دارم ، تا مطلبی قطعی نباشه بهش معتقد نمیشم . از نظر هوش و ذکاوت ، بحمدالله بد نیستم . اکثر سالهای تحصیلی ، بعنوان شاگرد اول مدرسه بودم و علاقه وافری به صنعت دارم . حدود 20 سال از محضر اساتیدی مثل: آیه الله شیخ محمد تقی زاهدی ره که از اقطاب توحید بودند و ایه الله بهجت ره مستفیض بودم و از حضرات آیه الله جوادی آملی حفظه الله آیه الله حسن زاده آملی حفظه الله بهره ها برده ام . کتابهایی نوشته ام که یکی از آنها در دو جلد توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران چاپ شده "به سوالهای کودکان راجع به خدا پاسخ بدهیم" شرح دعای عرفه "تولدت مبارک" کتاب "آیا قران واقعا معجزه است؟" کتاب "شرح جامعه کبیره" کتاب "شرح دعای ندبه" تا خطبه 164 نهج البلاغه را شرح کرده ام و بفضل او ادامه دارد . که بصورت صوتی موجود است ، و انشالله مکتوب میشود . کتاب "نکات مهم " و چندین دستنوشته دیگر اکنون در همین سایت مشغول پاسخ به " نقد قرآن " دکتر سها هستم و عمده مطالب را از تراوش ذهن خود بیان و ایراد میکنم .

همچنین ببینید

مراحل شکل گیری جنین

ناقد گفته : ادعای قرآن مبنی بر پیدایش بافت استخوان بعنوان اولین بافت تخصصی در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *