خانه / پاسخ به شبهات / سَقْفًا مَّحْفُوظًا…!

سَقْفًا مَّحْفُوظًا…!

سَقْفًا مَّحْفُوظًا…!

  • خدا در قرآن مي فرمايد :

 

وَ جَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفاً مَحْفُوظاً وَ هُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ‌ (۳۲)

و آسمان را سقفى محفوظ قرار داديم ، و [ لى ] آنان از [ مطالعه در ] نشانه‏هاى آن اعراض مى‏كنند .

﴿الأنبياء، ۳۲

 

اين آيه يكي ديگر از موارد اعجاز علمي قرآن است که از نظر ناقد قرآن  بعنوان امری غیر واقعی! از آن تعبیر شده است .

فلسفه وجود سقف :

سقف چیزیست که آنچه را پوشش داده از یک سری آسیب حفظ میکند .

سقف آسمان ، سقفي است كه از زمین و موجوداتش در مقابل نزول شهاب ها و،اشعه های مضر ، هدر رفتن دمای زمین و…. محفاظت مي كند .

  1. حفاظت در مقابل شهاب سنگ هایی که به سمت سطح كره ي زمين میآیند . شهابسنگها قبل از اين كه به سطح كره ي زمين برخورد كنند ، بر اثر اصطكاكي كه با هواي اطراف كره ي زمين برايشان ايجاد مي شود ( از آن جايي كه اصطكاك خيلي شديد است ) گداخته شده و مي سوزند درنتیجه به سطح زمین برخورد نمیکنند .

شهاب سنگ چیست؟

شهاب سنگ
شهاب سنگ

در فضا تکه سنگ‌های بی شماری در اندازه‌‌های مختلف وجود دارد. در حالیکه زمین بدور خورشید می‌گردد، با این تکه سنگ‌ها که در مسیرش قرار می‌گیرند، مواجه می‌شود. هنگامی که این سنگ‌ها با سرعت بسیار زیادی که دارند، وارد جوّ زمین می‌شوند با هوای اطراف زمین اصطکاک پیدا می‌کنند. بر اثر این اصطکاک حرارت بسیار زیادی تولید می‌شود و تکه سنگ به شدت داغ و گداخته می شود تا حدی که آتش می‌گیرد و شروع به سوختن می‌کند. به همین دلیل در آسمان شب، ستاره‌‌های سوزانی را می‌بینیم که با سرعت از یک سو به سوی دیگر رفته و ناپدید میشوند. این اتفاق در روز هم می‌افتد، اما نمی‌توانیم آن را ببینم، چون نور این سنگ‌های سوزان در برابر نور خورشید بسیار ناچیز است و به چشم نمی‌آید. به این سنگ‌های سوزان «شهاب سنگ» می گویند.

 

اصطكاك شهاب سنگ با جو(اتمسفر) اطراف كره زمين ، اجازه نمي دهد تا شهاب سنگی به كره ي زمين برخورد كند . اگر قرار باشد شهاب سنگی به سطح كره ي زمين برخورد كند با آن جرم و سرعتي كه دارد گاهی مثل يك بمب اتم خواهد بود كه مي تواند براي ساکنین كره ي زمين خطرآفرين باشد . اگر سطح كره ي ماه را ديده باشيد ، مملو از چاله هاي عريضي است كه گویی چيز محكمی  به سطح آن خورده . اين به خاطر آنست كه سطح كره ي ماه جو قابل توجهی ندارد که مانند سقفی محافظ آن باشد!

اگر اتمسفر نبود سالانه میلیون ها شهاب سنگ به زمین بر خورد می کرد و زمین به مکانی غیر قابل سکونت تبدیل می شد.

مورد استثناء:

این تصویر مربوط به مکان فرود یک شهاب سنگ در آریزونای آمریکاست تصور کنید اگر اتمسفر زمین وجود نداشت زمین سالانه توسط میلیون ها شهاب سنگ از این نوع بمباران می شد.

برخورد شهاب سنگ
برخورد شهاب سنگ

۲٫ شهاب سنگ ها قبل از اين كه به اطراف كره ي زمين برسند ، توسط اجرام سنگین تری مثل خورشید (که از نظر قران بخشی از آسمانست و میتوان از آنهم بعنوان سقف یاد کرد) ربوده میشوند و اجازه ورود به ساحت امن زمین را پیدا نمیکنند ! كره ي خورشيد با جاذبه فوق العاده ، اجرام را به سمت خودش كشیده و هضم مي كند و اجازه نمي دهد به سمت كرات ديگر بروند .

* میتوان نقش اجرام آسمانی در توازن و تعادل کره زمین را بعنوان یکی دیگر از جهات سقف بودن آسمان ذکر کرد .

  1. وجود لایه ازن در آسمان ، مانعیست در مقابل پرتو فرابنفش خورشید که این پرتو میتواند برای زندگی موجودات زمینی بسیار خطرناک باشد .

لایهٔ اُزون[ یا اُزون‌سپهر، لایه‌ای به ضخام ۳ میلی‌متر در لایهٔ استراتوسفر جو زمین است با غلظت بالایی از مولکول ازون.

این لایه با جذب ۹۵ درصد پرتو فرابنفش خورشید، موجب ادامهٔ زندگی بر روی کرهٔ زمین می‌شود. لایه اُزون پرتوهای پرانرژی فرابنفش را جذب کرده و آن‌ها را به شکل پرتوهای فروسرخ در می‌آورند و به سطح زمین می‌فرستند.

  1. کار کرد دیگری که سقف محفوظ دارد این است دمای زمین را متعادل نگه می دارد. زیرا سرمای منجمد کننده فضا ۲۷۰ درجه سانتی گراد زیر صفر است.2222
  2.  انرژی که یک انفجار خورشیدی آزاد می کند چندان قدرتمند است که ذهن انسان به سختی قادر به درک آن می باشد و یک انفجار ساده خورشیدی انرژی معادل صد میلیارد بمب اتمی که در هیروشیما ریخته شد را دارد. اتمسفر، زمین را از تاثیرات مخرب این انفجار ها محافظت می کند.
  3. آنچه که میدان مغناطیسی زمین آن را ایجاد می کند سپر محافظ زمین در برابر امواج و ذرات کیهانی مضر است.

علاوه بر مگنتوسفر کمربندهای وان آلن نیز سپر محافظ زمین هستند این کمربندها توسط میدان مغناطیسی زمین ساخته شده اند که آنرا در برابر تشعشعاتی که دائما از طرف خورشید و سایر ستاره گان فرستاده کی شود محافظت می کند اگر این کمربند نبود امکان حیات بروی زمین نبود.

 

 

براستی که قرآن معجزه الهیست .

در جایی که مدعیان بشری بودن قرآن ، سقف بودن آسمان را به سخره میگیرند ، آنهم  مدعیان عصر علم و تکنولوژی!!!! ؛ باید این حقیقت را پذیرفت که قرآن پدیده ای فرابشری و معجزه ای غیر قابل تردید است .

درباره ی سید رضا طباطبایی قم

به نام خدا اینجانب سید رضا طباطبایی قم متولد تهران 1349 در طول حدود 45 سال عمری که از خدا گرفته ام ، دنبال شناخت خدا هستم . با توجه به حساسیتی که در اعتقادات دارم ، تا مطلبی قطعی نباشه بهش معتقد نمیشم . از نظر هوش و ذکاوت ، بحمدالله بد نیستم . اکثر سالهای تحصیلی ، بعنوان شاگرد اول مدرسه بودم و علاقه وافری به صنعت دارم . حدود 20 سال از محضر اساتیدی مثل: آیه الله شیخ محمد تقی زاهدی ره که از اقطاب توحید بودند و ایه الله بهجت ره مستفیض بودم و از حضرات آیه الله جوادی آملی حفظه الله آیه الله حسن زاده آملی حفظه الله بهره ها برده ام . کتابهایی نوشته ام که یکی از آنها در دو جلد توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران چاپ شده "به سوالهای کودکان راجع به خدا پاسخ بدهیم" شرح دعای عرفه "تولدت مبارک" کتاب "آیا قران واقعا معجزه است؟" کتاب "شرح جامعه کبیره" کتاب "شرح دعای ندبه" تا خطبه 164 نهج البلاغه را شرح کرده ام و بفضل او ادامه دارد . که بصورت صوتی موجود است ، و انشالله مکتوب میشود . کتاب "نکات مهم " و چندین دستنوشته دیگر اکنون در همین سایت مشغول پاسخ به " نقد قرآن " دکتر سها هستم و عمده مطالب را از تراوش ذهن خود بیان و ایراد میکنم .

همچنین ببینید

مراحل شکل گیری جنین

ناقد گفته : ادعای قرآن مبنی بر پیدایش بافت استخوان بعنوان اولین بافت تخصصی در ...

3 دیدگاه

  1. والا ما به سمتی که نگاه میکنیم به هر کاری که توجه میکنیم چیزی جز خدا نبینیم . من رشته ام میکروبیولوژی هست و سر کارم با میکرسکوپه … عالم زیر میکروسکوپ شگفت انگیزه .. از DNA گرفته تا انواع باکتری ها و میکروب و سلول های بدنی … محال ممکنه که اطلاعات درون DNA کار خدا نباشه .. از قند و فسفات و باز تشکیل شده ولی اطلاعات DNA هر فرد منحصر به فرد و ویژگی های خاص اوست … از درون سلول گرفته تا فضا و اجرام اسمانی و تا زیر دریاها و اقیانوس ها … تمام این شگفتی ها فقط میتونه خالقش خدا باشه … تو عمق چند صد کیلومتری اقیانوس که حتی زیردریایی های مردن هم نمیتونن برن ماهی های ظریفی زندگی میکنند که شیشه ای هستند … تمام خلقت زیباس و قابل فکر .. این آثای سها تحت تاثیر شرایط خاصی هستند و افکار سربسته ای دارند ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *